Części samochodowe nowe, czy używane?

Masz awarię samochodu i zastanawiasz się, czy kupić części z „drugiej ręki”, czy może jednak wybrać nową oryginalną część samochodową lub tańszy jej zamiennik, ale nadal nowy? Wielu kierowców, którzy zmagali się z problemami w swoich pojazdach stało przed takim dylematem.

Rynek samochodowy jest w obecnych czasach ogromny. Poczynając od fabryk, które produkują części samochodowe i zaopatrują fabryki pojazdów, po producentów akcesoriów zamiennych, które do złudzenia przypominają oryginalne części samochodowe. Bo skoro można podrobić buty, zegarki, ciuchy, itp., to dlaczego nie podrabiać części samochodowych. Czy jednak jakość tych zamienników jest równie dobra jak części oryginalnych?

Tańsze zamienniki części samochodowych to kusząca alternatywa, ich cena jest bowiem dużo atrakcyjniejsza niż oryginalnej części samochodowej. A na rynku liczba zamienników jest ogromna. Nie mniej jednak zamienniki nie posiadają certyfikatów jakości, często takie części wykonywane są z materiałów słabszych i gorszych niż te oryginalne. Co więcej wielu kierowców uważa takie części zamienne za pełnowartościowy towar, który niczym nie różni się od oryginału – prócz ceną. A to błąd. Wiele części w samochodzie, jak na przykład pasek rozrządu, w przypadku awarii może doprowadzić do bardzo poważnych usterek, których koszt naprawy czasem może nawet przekraczać wartość pojazdu. Dlatego tak ważne jest, aby zastanowić się nad jakością i ewentualnymi skutkami, które mogą zostać wywołane wadliwą lub słabo jakościowo częścią zamienną.

Jeśli nie tańsze nowe zamienniki to co? Tutaj przychodzi kolejna alternatywa. Na rynku motoryzacyjnym istnieje możliwość zakupu samochodowych części używanych. Gdzie można dostać takie części? Między innymi można ich szukać w Internecie, w sklepach online z używanymi częściami samochodowymi. Dostaniemy je również w Stacjach Demontażu Pojazdów, które utylizując auta sprawdzają, które części samochodowe są zdatne do użytku, a które należy już zutylizować. Co prawda w Polsce istnieje przeświadczenie, że samochód oddaje się na złom w momencie jego całkowitego zużycia, jednak często i z takich aut pozyskuje się wiele części w bardzo dobrym stanie. W dodatku części takie choć używane są oryginalne a w dodatku tańsze niż nowe zamienniki.
W przypadku awarii samochodu warto dokładnie przeanalizować, jaki wariant jego naprawy będzie najlepszy dla naszego portfela. Nie zawsze nowe zamienniki będą lepszym wyborem od oryginalnej części używanej. Jak również nie w każdej awarii warto będzie kupić używaną część zamienną.