Skup złomu – czym się zajmuje?

Złomowisko – czyli o co w tym chodzi?

Wzrost świadomości ludności, jak duży wpływ mamy na środowisko naturalne, coraz ostrzejsze przepisy nie tylko polskiego rządu, ale również nakazy nakładane przez Unię Europejską znacznie przyczyniły się do wzrostu znaczenia skupów złomu i działalności jaką prowadzą. Co można oddać na skup złomu? Co się dzieję z oddanymi tam odpadami?

Skup złomu - czym się zajmuje?

Działalność skupu złomu

Skup złomu, jak już sama nazwa wskazuje to miejsce, gdzie można oddać wszelkie zbędne, stare, zużyte odpady wykonane z różnego rodzaju metali. Dzięki działalności, którą prowadzą skupy złomu, każda osoba prywatna, czy firmy mają możliwość posprzątania swojego podwórka i okolicy a przy tym nieźle zarobić. Skupy złomu bowiem płacą za oddawane metalowe odpady, ceny złomu nie są jednak stałe, dlatego jeśli mamy zalegające nam metalowe odpady, warto dopytać o cenę i ewentualne prognozy spadkowe lub zwyżkowe, aby otrzymać jak najkorzystniejszą ofertę.

Co się dzieje ze złomem pozyskanym przez skup złomu? Wszystkie odpady metalowe, które zostaną zakupione przez skup złomu od osób prywatnych oraz firm sprzedawane są w dalszej kolejności firmom, które zajmują się już ich przetwórstwem. Zatem skupy złomu mają bardzo duże znaczenie dla środowiska naturalnego. Po pierwsze są miejscem zbioru zbędnych odpadów metalowych i zwiększenia czystości i porządku, po drugie zebrane odpady są poddawane recyklingowe, co z kolei wpływa na zmniejszenie wydobycia metali i nie ingerowanie w naszą planetę. Jest to niezwykle ważne w czasach tak dynamicznego rozwoju gospodarczego, ponieważ naturalne zasoby metali kurczą się z roku na rok.

Recycling

Co można oddać na skup złomu?

Nasz skup złomu, który prowadzony jest w województwie małopolskim w Gorlicach oferuje zakup odpadów metalowych i aluminiowych:

  • złom stalowy, kawałkowy,
  • złom poprodukcyjny, poamortyzacyjny, kolejowy
  • złom żeliwny kawałkowy oraz wielkogabarytowy
  • wióry stalowe oraz żeliwne
  • złom metali kolorowych takich jak: aluminium, mosiądz, brąz, miedź, cynk, nikiel, stal nierdzewna, stal kwasoodporna.

Pamiętać należy, że złom, który zostaje odwieziony na skup musi być czysty, bez zbędnych zabrudzeń lub części, których skup złomu przyjąć nie może. Należą do nich takie odpady jak: szkło, papier, czy plastik.

Kolejną ważną sprawą podczas oddawania odpadów metalowych na skup złomu jest okazanie dowodu tożsamości. Jest on niezbędny do sporządzenia dokumentu potwierdzającego sprzedaż i każdy kupujący złom ma obowiązek sprawdzenia dowodu tożsamości osoby sprzedającej złom.

Cena złomu

Jak już wcześniej wspomniano ceny złomu nie są cenami stałymi i są aktualizowane codziennie. Zależne są bowiem od kilku czynników, do których należą m.in.:

  • trendy jakie panują na świecie,
  • rodzaj sprzedawanego złomu,
  • często jest ważna ilość sprzedawanego złomu.

Ceny surowców metalowych ulegają ciągłym wahaniom, dlatego w przypadku większej ilości złomu do oddania na skup, warto przyjrzeć się trendom i zapytać o aktualne ceny i prognozy.